When you're a professional, your accessories are crucial for confidence. Who would want to jeopardize an important meeting? Exactly – no one ever.
Meet the conference headset from Canyon that will never let you down. With a slim profile and a weight of just 102 grams, it doesn't take up much space in your bag or backpack. A soft carrying sleeve is included in the package, so you can keep your headset organized neatly.
It can be connected with a 3.5mm jack or via a USB sound card that features call control buttons. The sound card has a separate mute button – a great option to avoid in-call mishaps! The cable length is 1.8m long to ensure freedom of movement. This headset is compatible with most voice call services and features noise-reduction technology, so your microphone won't pick up unwanted background noises. Comfort and ergonomics are important when your calls get longer: both the headband and microphone bar are adjustable to follow your head shape. Don't miss this opportunity to step your meeting confidence up!





| Proizvajalec | CANYON |
|---|---|
| EAN | 5291485015589 |
| Garancija | 2 leti |
| Vključeni dodatki | Dokumentacija Carrying Bag |
| Frekvenčni odziv mikrofona | 100Hz - 100kHz |
| Teža | 0,159 kg |
| Garancija v mesecih | 24 mesecev |
| Barva original | Črna |
| Globina (mm) | 60 mm |
| Višina (mm) | 160 mm |
| Širina (mm) | 155 mm |
| Nazivna teža | 0.1 kg |
| Garancija v Sloveniji | Da |
| Število kosov v paketu | 1 |
| Neto teža kartona maloprodajne embalaže | 0.054 kg |
| Neto teža plastike maloprodajne embalaže | 0 kg |
| Paketov v škatli | 36 |
| Vrsta pakiranja | Maloprodajno |
| Koda EAN | 5291485015589 |
| Tip | Supra-aural (on-ear) |
| Bruto teža paketa (kg) | 8.47 kg |
| Marketing Model Name | HS-07 |
| Commercial Name | CANYON PC headset HS-07 PC Mic 3.5/USB Flat 2.8m Black |
| Dolžina paketa (mm) | 160 mm |
| Širina paketa (mm) | 50 mm |
| Višina paketa (mm) | 173 mm |
| Dolžina škatle (mm) | 480 mm |
| Širina škatle (mm) | 385 mm |
| Višina škatle (mm) | 350 mm |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 648 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1080 |
| Število škatel na paleto (zračna pošiljka)(kosi) | 18 |
| Dimensions of pallet (by air)(cm) | 1239x940x1200 mm |
| Število škatel na paleto (ladijska pošiljka)(kosi) | 30 |
| Dimensions of pallet (by sea)(cm) | 1239x940x1900 mm |
| Vrsta avdio izhoda | Stereo |
| Vrsta avdio sistema | Slušalke |
| Tehnologija povezovanja | Žičen |
| Način priklopa | Naglavni obroč |
| Avdio vmesnik | 1 (3.5 mm mini vtič) |
| Funkcije mikrofona | Zmanjšanje hrupa Omnidirectional |
| Tip mikrofona | Rotary Arm |
| Dolžina kabla | 1.8 m |
| Komponente sistema | 2 zvočnika |
| Mikrofon razmerje signal sum | 42 dB |