Music with more zest. Comfort with more class. And a shine that sings. With Beoplay Eleven wireless earbuds, every note feels alive.

Beoplay Eleven catches eyes as well as ears with a gem-like touch surface. A masterclass in precision craft. Fashioned from exclusive hardened glass, cool to the touch. Put your high-fidelity earbuds to rest in your pearl-blasted aluminium case – though you’ll rarely want to.

Play with ease and wear with comfort. The soft in-ear piece, made of premium silicone that moulds to you. So light. So poised. So comfortable you’ll want to keep them in.




Beoplay Eleven wireless earbuds boast our best noise cancellation technology in an earbud to date – further refined by our cunning pressure-relief outlets. Turn off your surroundings. And when you need it, our improved Transparency Mode brings you back with just a tap.
Large crowd or stubborn wind, it’s all the same to Beoplay Eleven. We’ve dialled up the calling experience with a slightly larger-than-usual microphone inlet, for clearer quality. Padded with a fine mesh that effectively filters wind from voice.

Portable sound should take you places. And power’s the kicker. This little jewel sports a 9.2mm driver in each earbud. In any environment.

Active Noise Cancellation (ANC) uses noise-cancelling speakers to reduce unwanted background noise.
When it rains, Beoplay Eleven still delivers impeccable sound. An IP57-rated build means it’ll stay dry on the inside and blocks sand and particles.


Charging case with wireless Qi receiver
Earbuds: Left and Right
USB-C/USB-C cable for charging, 0.5 m
COMPLY™ Medium size
Silicone tips, 4 sizes
Quick start guide
| Proizvajalec | BANG & OLUFSEN |
|---|---|
| EAN | 5705260118988 |
| Garancija | 2 leti |
| Skladnost z omrežnimi standardi | Bluetooth 5.2 |
| Vključeni dodatki | Hiter začetni meni Silicone ear tips (four sizes: XS, S, M, L) |
| Vključeni kabli | USB kabel vrste C |
| Impedanca | 32 Ohm |
| Brezžična tehnologija | Bluetooth |
| Frekvenčni odziv | 20 Hz - 22 kHz |
| Globina (mm) | 28.1 mm |
| Višina (mm) | 48.15 mm |
| Širina (mm) | 66.15 mm |
| Nazivna teža | 53 g |
| Koda EAN | 5705260118988 |
| Vrsta avdio sistema | Slušalka |
| Cilj | Mobilni telefon Tablični računalnik |
| Način priklopa | V uho |
| Sensitivity | 108 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Funkcije mikrofona | Vsesmerna |
| Vhodna napetost | DC 5 V |
| Funkcije | Zmanjšanje hrupa vetra Aktivno odpravljanje hrupa Bluetooth Multipoint Standardna podpora Qi |
| Tip mikrofona | Vgrajen |
| Dolžina kabla | 0.5 m |
| Komponente sistema | 2 zvočnika |
| Faktor oblike | Ušesna čepka |
| Način zvočnega izhoda | Stereo |
| Omrežni faktor oblike | Integrirano |
| Standardi, skladni z omrežjem | Bluetooth 5.2 |
| Lokacija napajalne naprave | Zunanji |
| Vgrajene Naprave | LED indikator 6-mikrofoni |
| Zunanja barva | Naravni aluminij |
| Vključena Dodatna Oprema | Vodnik za hitri začetek Silikonske ušesne konice (štiri velikosti: XS. S. M. L) |
| Kabel vključen | Kabel USB tipa C |
| Najvišja delovna temperatura okolja | 40 °C |
| Najnižja delovna temperatura okolja | 0 °C |
| Največja delovna vlažnost | 95 odstotek |
| Minimalna delovna vlažnost | 0 odstotek |
| Zaščita pred vplivi okolja | Nepremočljiv Odporen na prah |
| Standardi zaščite | IP57 |
| Garancijski rok (mesec) | 24 mesecev |
| Dolžina pakiranja (mm) | 110 mm |
| Širina pakiranja (mm) | 110 mm |
| Višina pakiranja (mm) | 58 mm |
| Teža pakiranja Brutto (kg) | 0.29 kg |
| Teža pakiranja Neto (kg) | 0.253 kg |
| Teža škatle Brutto (kg) | 0.29 kg |
| Maloprodajna embalaža Neto teža kartona | 0.026 kg |
| Maloprodajna embalaža Neto teža plastike | 0.01 kg |
| Paketi v škatli | 1 |
| Vrsta paketa | Škatla |